JóTanácsok

Vedd meg a lemezt, ha van rá lehetőséged!
Menj el a koncertre!
Támogasd a jó zenét!

Válassz napot!

2011. jan. 1.

Január 01 - A hónap lemeze: The Dirtbombs - Party Store (In The Red)




















A The Dirtbombs egy vérbeli detroiti garázsbanda, akiket a világ egy része arról ismer, hogy fekete énekesük van (most komolyan, ez még 2011-ben hír?). Aki pedig egy kicsit több időt is hajlandó rájuk szánni, az első lépésben kiváló detroit-i témájú feldolgozás-albumaikat* veszi górcső alá. Érdemes tenni egy utazást; az említett korszakok nem csak ötletesen, de az együttes szerény, de annál működőképesebb eszköztárával szólaltat(tat)nak meg.

Esetünkben ez a fajta lecsupaszított, élő hangszerekkel előállított minimalisztikus techno-szerű folyamatzene pont attól izgalmas, mert azon kívül, hogy rávilágít a stílusok közötti átjárhatóságra, példát statuál hagyományőrzésből is.

A Party Store ugyanakkor - mint a cím is utal rá - táncolható, "bulizós" számok gyűjteménye; ha az ember ráérez az ízére, nehéz abbahagyni a hallgatását.

*(az előző a város motown-korszakát ("a detroiti R'n'B"), ez a mostani pedig az oldszkúl techno-szcénát idézi meg)







Qwertzuiop - Untruthful Lights EP (Bandcamp)






















Blaerg - Everything Was Altered (Bottle Imp Productions)




















Blaerg nevével először a SoulSeek-en találkoztam, amikor elhatároztam, hogy összegyűjtöm az összes olyan elektronikus zenész portfólióját, aki a SoulSeek-et a saját (elektronikus) zenéjének - ismerősök és hasonló érdeklődésű emberek közötti  - megosztására használja.

Ez a projekt persze - megannyi egyéb tervezett, de aztán félbehagyott ötletemmel egyetemben - nem valósult meg, mégis sok szempontból érdemes volt elkezdeni a kutatómunkát: Blaerg az egyik legígéretesebb tehetségnek tűnt kissé őrült, de azért a hézagok közét logikával és rendszerrel összekötő breakbeat-jeivel.

Legutóbbi megjelenése akár ingyen is letölthető a kiadó Bandcamp oldaláról, és rövid játékideje (mindössze 29 perc) ellenére tartalmaz maradandó pillanatokat; a már-már free jazz-es dallamokat a korábbi albumokról (és Squarepusher Hard Normal Daddy-ig bezáruló, jazz-es korszakából) már jól ismert, saját élettel rendelkező dobok vezetik, amiket néha filmekből, tudományos jelentésekből (?) vett hangminták egészítenek ki.

Az Everything Was Altered nem fogja megváltani az elektronikát, de jóleső érzéssel tölti el az embert, hogy jelnnek meg ilyen minőségű munkák ebben az egyébként manapság eléggé elhanyagolt stílusban is.

+Blaerg-gel készült interjú és a lemezről pár egyéb gondolat itt:
http://sidewalk-meat.livejournal.com/556.html





Clonepa - Courroux (Nokore)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...